U jeku sve izraženijih političkih tenzija u Unsko-sanskom kantonu (USK), zbog najavljene smjene aktuelne kantonalne vlade na čelu s premijerom Nijazom Hušićem, javni prostor sve više ispunjavaju spekulacije, optužbe i navodi o nečasnim radnjama unutar Skupštine USK. Najveći broj tih navoda odnosi se na moguće političke pritiske i navodnu kupovinu glasova zastupnika u cilju formiranja nove parlamentarne većine.
U takvom ambijentu punom nepovjerenja, manipulacija i neprovjerenih informacija, neophodno je podsjetiti sve aktere političkog i javnog života u USK na temeljna pravila demokratskog i pravnog poretka. Svaka osoba koja obnaša javnu političku funkciju – bilo da je riječ o ministrima, zastupnicima ili savjetnicima – ima ne samo moralnu, već i zakonsku obavezu da u slučaju saznanja o bilo kakvim oblicima političke korupcije ili trgovine utjecajem, takve informacije bez odlaganja prijavi nadležnim pravosudnim institucijama, prvenstveno Kantonalnom tužilaštvu USK.
Naravno, podnošenje krivičnih prijava mora se temeljiti na konkretnim dokazima. Samo iznošenje optužbi u javnosti bez jasnih indicija i bez korištenja institucionalnih mehanizama – osim što urušava povjerenje građana u demokratske procese – može predstavljati i zloupotrebu javnog prostora za političke obračune.
Važno je istaknuti i da prikrivanje informacija o eventualnim krivičnim djelima, ili njihovo selektivno plasiranje u javnost radi političke koristi, može predstavljati krivično djelo pomaganja ili prikrivanja učinilaca krivičnih djela. Prema Krivičnom zakonu Federacije Bosne i Hercegovine, svaki građanin – a posebno nosioci javnih funkcija – imaju zakonsku obavezu prijaviti saznanja o izvršenju krivičnih djela. Nepoštivanje ove obaveze može rezultirati zakonskim sankcijama.
Također, posljednjih dana zapažen je i sve učestaliji povratak ratne retorike u politički diskurs, što je izuzetno opasno, posebno u društvu koje još uvijek osjeća posljedice rata. Upotreba jezika mržnje, poticanje nacionalnih, vjerskih ili drugih oblika netrpeljivosti, kao i prizivanje ratnih okolnosti ili glorifikacija ratnih ciljeva – predstavljaju ozbiljna krivična djela. Krivično zakonodavstvo jasno propisuje da izazivanje nacionalne, vjerske ili rasne mržnje i netrpeljivosti, kao i javno pozivanje na nasilje, može rezultirati višegodišnjim zatvorskim kaznama.
U demokratskim društvima politička borba se vodi argumentima, programima i u institucijama. Svaki pokušaj da se politička većina formira mimo volje građana, putem koruptivnih radnji ili neprimjerenih pritisaka, mora biti procesuiran. No jednako tako, širenje neprovjerenih optužbi, izbjegavanje institucionalnog puta i podgrijavanje tenzija kroz javni linč ili medijske manipulacije – ne doprinosi demokratiji, već urušava društveni poredak.
Unsko-sanski kanton se suočava s ozbiljnim ekonomskim, socijalnim i sigurnosnim izazovima. Umjesto političkih trgovina i destruktivne retorike, građani očekuju odgovornost, transparentnost i poštivanje zakona od svih političkih subjekata. Vrijeme je da politički lideri preuzmu odgovornost za stabilnost i sigurnost ovog kantona i prestanu koristiti strah, ucjene i podjele kao oružje u borbi za vlast.
Građani USK zaslužuju istinu, a ne propagandu. Institucije moraju reagirati – odmah i bez izuzetaka. Svako drugo ponašanje vodi ka produbljivanju krize i ozbiljnom urušavanju povjerenja u sistem.