Pred vijećnicima Gradskog vijeća Bihać uskoro će se naći prijedlog nove Tarife gradskih administrativnih taksi, koji predviđa drastično povećanje cijena brojnih administrativnih usluga koje građani i privrednici svakodnevno koriste.
Radi se o dokumentu kojim se mijenja važeća tarifa iz 2015. godine, a analiza Odraz.info otkriva da su neka povećanja čak četverostruka, dok su u nekim slučajevima takse povećane i do šest puta.
Građani na udaru: Od običnog zahtjeva do izvoda iz matičnih knjiga – sve poskupljuje
Najveće promjene pogađaju obične građane koji su najčešći korisnici administrativnih usluga.
Primjerice:
- Taksa za podnošenje zahtjeva, molbi i prijava (Tarifni broj 1) raste sa dosadašnjih 5 KM na 20 KM, što predstavlja povećanje od čak 400%.
- Uvjerenje koje nije posebno taksirano (Tarifni broj 4) s dosadašnjih 5 KM sada će koštati 10 KM.
- Taksa za žalbu ili prigovor raste sa 10 na 20 KM.
- Cijena izvoda iz matičnih knjiga povećava se sa 3 na 5 KM, dok ostali izvodi ostaju na prethodnom nivou.
Također, ovjera potpisa poskupljuje s 3 na 5 KM, dok će potvrda o životu za inostrane penzionere sa dosadašnjih 3 KM porasti na 5 KM, a ovjera izvan službenih prostorija sa 10 na 20 KM.
Privreda i obrtnici: Drastično povećanje za kladionice, ugostitelje i graditelje
Ni privredni subjekti nisu pošteđeni:
- Kladionice koje do sada plaćale 50 KM za ispunjenje minimalno-tehničkih uvjeta, ubuduće će za isto plaćati čak 300 KM.
- Izmjena rješenja o minimalno-tehničkim uslovima sa 50 raste na 100 KM.
- Taksa za produženje radnog vremena ugostiteljskih i trgovačkih objekata ostaje 20 KM, ali za odobrenja za početak obavljanja djelatnosti, cijene su zadržane na visokom nivou (od 100 do 500 KM, ovisno o djelatnosti).
Znatna povećanja predložena su i u oblasti prostornog uređenja i građevinskih dozvola, gdje za mnoge objekte takse rastu za 20% do 50%, a u nekim slučajevima i više.
Voda, urbanizam i infrastruktura: Povećanja u skoro svim segmentima
Za izdavanje vodnih saglasnosti, novi prijedlog predviđa raspon od 30 do čak 400 KM, u zavisnosti od vrste i investitora, što predstavlja značajno povećanje u odnosu na dosadašnji raspon od 30 do 200 KM.
Kod urbanističkih saglasnosti i građevinskih dozvola, cijene za stambene objekte, poslovne prostore, benzinske pumpe i druge infrastrukturne projekte rastu u prosjeku za 30% do 50%, što bi moglo dodatno otežati građevinski sektor u Bihaću.
Ko je predlagač?
Prijedlog novih tarifa dolazi od strane nadležnih službi Gradske uprave Bihać, a o njemu će se raspravljati na 11. redovnoj sjednici Gradskog vijeća Bihać.
Prema procedurama, Gradsko vijeće ima mogućnost usvajanja, odbijanja ili korigovanja predloženih tarifa.
Reakcije javnosti: Za sada tišina, ali nezadovoljstvo je izvjesno
Do sada iz gradske vlasti nije bilo zvaničnih obrazloženja zašto je predloženo ovako veliko povećanje, niti su provedene javne konsultacije s građanima i privrednicima.
Udruženja privrednika, kao i predstavnici nevladinog sektora, najavljuju mogućnost podnošenja amandmana i traženje prolongiranja odluke dok se ne obavi šira javna rasprava.
Ukoliko Gradsko vijeće usvoji predložene izmjene, građani i privreda Bihaća suočit će se sa najvećim povećanjem administrativnih taksi u posljednjih deset godina.
Ostaje da se vidi hoće li vijećnici pokazati razumijevanje za tešku ekonomsku situaciju građana ili će budžetski prihodi dobiti prednost nad socijalnom osjetljivošću i razvojem lokalne privrede.
